Blog

Enthusiastically impact plug-and-play value afters market models

Sterylne Smartfonowe dzieci czy stymulacja?

Nie biegaj bo się spocisz. Nie wyjmuj farb bo się ubrudzisz. Odejdź – robię ciasto! Ubabrasz się! Nie wskakuj do błota! Nie skacz! Nie wchodź do kałuży! – ile razy powiedziałaś to do swojego dziecka w ciągu jego życia?
Pozwalasz dziecku na bałagan? Pozwalasz na zabawę w piasku, cieście, kałuży?
Co znajduje się w jego pokoju? Czy ma dostęp do farb, plasteliny, piasku kinetycznego?

Pytanie jakie nasuwa mi się w tej sytuacji to: Czy pokój dziecka jest salą muzealną czy pokojem małego człowieka, który cały czas eksploruje świat?
Skoro przeszkadza ci plastelina wgnieciona w dywan – usuń dywan. Z paneli schodzi lepiej. Zabrudzi farbami nowe płytki? Rozłóż folię malarską. Te babraniny mają swój cel. Rozwijają zmysł dotyku, pobudzają kreatywność, pozwalają na pobudzanie prawej półkuli mózgu.
STYMULACJA! Najważniejsze słowo dzieciństwa!

Po co ten bajzel?

Udowodniono, że Ośrodki mózgowe odpowiedzialne za ruchy i czucie w obrębie górnych kończyn są położone w korze mózgowej w bliskiej odległości ośrodków odpowiedzialnych za ruchy narządów mowy. Dlatego też stymulując ręce i dłonie pobudzamy ruchowy ośrodek mowy. Usprawniając ręce dziecka dajemy mu możliwość odczuwania różnych wrażeń zmysłowych, pozwalamy motoryce precyzyjnej pobudzać ośrodek mowy. Nadal uważacie te zabawy za zbędne?

Ja wiem, że fajnie jest móc się pochwalić ślicznym dzieckiem w modnych ciuchach. Fajnie jest wyjść z domu i się polansować albo zaprosić znajomych do sterylnego mieszkania i przepraszać za burdel w postaci kilku nierówno odłożonych butów.
Mając w domu dzieci musimy wyznaczyć im strefę, w której swobodnie mogą używać zabawek, które są ciekawe. Zabawek, które wspierają ich rozwój a nie wciskać im do rąk telefon lub tablet kiedy zaczynają szukać zabawy samodzielnie.

Z brudu nikt nie przytył.

POZWÓL! W przedszkolu mamy do czynienia z dziećmi, które w życiu nie miały w rękach nożyczek. Nie naklejały naklejek (mając 4-5lat), nie umieją wykręcić kleju w sztyfcie. Nie wiedzą do czego służy plastelina, jak trzymać pędzel lub kredkę. Zgniatanie kartki w kulkę staje się problemem, targanie papieru na drobne kawałki. A tak naprawdę to nic nie kosztuje… to 5-10 minut ze sprzątaniem w ciągu dnia i maksymalnie drugie tyle na sprzątanie. Nie stać cię na to?

Dlaczego nie?

Czy pobrudzona bluzka jest ważniejsza od rozwoju? Czy brudne dłonie są ważniejsze niż śmiech i zabawa? W czym elektroniczny gadżet jest lepszy od zabaw manualnych? Tworzenia własnego dzieła, które nie tylko ma korzystny wpływ na rozwój manualny, ale przede wszystkim pokazuje dziecku, że ono potrafi! Potrafi coś stworzyć i jest to piękne! Nie odbieraj mu tego. To co straci mając 3,4 lata nie zostanie nadrobione w dorosłym życiu.